Magazín o waldorfském vzdělávání
O projektu

Vážení čtenáři,

Jako redaktorka online magazínu Rodiče vítáni, který se později přejmenoval na EDUzín, jsem napsala několik článků o waldorfském vzdělávání. Čím víc jsem o něm věděla, tím větší jsem měla chuť je zkoumat a psát o něm dál. To, co jsem objevila, totiž neodpovídalo mým ani obecným představám o „waldorfu“.

Tento můj zájem se potkal na půl cesty s přáním Ivana Smolky, ředitele pražského waldorfského lycea a bývalého ředitele základní waldorfské školy v pražských Jinonicích. Přáním představit waldorfské vzdělávání veřejnosti způsobem, který je jasný, srozumitelný a pokud možno nezkreslený. Ivan chtěl, aby waldorfské vzdělávání popsal někdo, kdo mu je schopný porozumět, ale nedívá se na ně zevnitř. Všímá si a nebojí se klást otázky.

A tak jsme spolu založili tento magazín. Já dodávám novinářské řemeslo, Ivan své znalosti waldorfské školy. Spolu se o nápadech a jejich zpracování radíme. Píšeme pro rodiče a budoucí rodiče, ale i pro novináře a také učitele jiných vzdělávacích směrů.

Převedli jsme sem všechny články, které byly napsány ještě před tím, než byl magazín na světě. Některé vznikly ve spolupráci s Pavlem Kraemerem, a jelikož dodal většinu informací a já pouze schopnost je utřídit a prověřit otázkami, je pod nimi podepsán on.

Tahle fáze je už za námi a na ni teď magazín Waldorf Display navazuje vlastním obsahem.

Časem chceme pokrýt waldorfské vzdělávání ve všech jeho fázích – včetně životní dráhy jeho absolventů.  Zejména zpočátku bude velká část, ne-li většina článků vycházet z materiálu, který nasbírám na waldorfském lyceu. Není to proto, že bychom chtěli podpořit zájem o studium na lyceu, jehož je Ivan ředitelem. To v současné situaci může přijmout jen každého pátého zájemce.

Ale díky důvěře učitelů a prostoru, který mi Ivan vytvořil, je pro mě lyceum zatím ten nejpřístupnější terén, a dává tak smysl popsat waldorfská témata tak, jak se odehrávají v této škole.

Shrnuto a podtrženo: cílem tohoto magazínu je vytáhnout waldorfskou pedagogiku ze stínu nepřesného předporozumění na světlo, a to pomocí profesionálně zpracovaných rozhovorů, reportáží, tematických článků a názorových sloupků.

Někdo řekl, že waldorf je nejlépe střežené tajemství ve vzdělávání. Přeji tedy objevitelské čtení!

Jitka Polanská